Sporting Success

Results 2021/2022

House Sport Results 2021 – 2022

Event

Athenian

Corinthian

Spartan

Trojan

X-Country

3rd

2nd

1st

4th

Year 10 TT

3rd

4th

2nd

1st

Football

1st

3rd

2nd

4th

Year 9 TT

-

-

-

-

Basketball

 

 

 

 

Year 8 TT

 

 

 

 

Badminton

 

 

 

 

Year 7 TT

 

 

 

 

Athletics

 

 

 

 

Softball

 

 

 

 

Tug-of-War

 

 

 

 

Points

400

300

500

300

Position

2nd

3rd

1st

3rd

House Football Results December 2021

 

Year 10

Spartan

2 - 1

Trojan

Corinthian

0 - 0

Athenian

Trojan

1 - 6

Corinthian

Spartan

1 - 1

Athenian

Trojan

0 - 3

Athenian

Spartan

1 - 0

Corinthian

Spartan win Year 10 competition

 

Year 9

Spartan

0 – 0

Trojan

Corinthian

0 – 3

Athenian

Trojan

2 – 1

Corinthian

Spartan

1 – 2

Athenian

Trojan

0 – 2

Athenian

Spartan

1 – 2

Corinthian

Athenian win Year 9 competition

 

Year 8

Spartan

0 – 0

Trojan

Corinthian

0 – 2

Athenian

Trojan

1 – 0

Corinthian

Spartan

3 – 0

Athenian

Trojan

0 – 1

Athenian

Spartan

4 – 0

Corinthian

Spartan win Year 8 competition

 

Year 7

Spartan

0 – 0

Trojan

Corinthian

6 – 0

Athenian

Trojan

1 – 3

Corinthian

Spartan

0 – 1

Athenian

Trojan

0 – 1

Athenian

Spartan

0 – 3

Corinthian

Corinthian win Year 7 competition

 

Position

House

Year7

Year 8

Year 9

Year 10

Total

1st

Athenian

6

6

9

5

26

2nd

Spartan

1

7

1

7

16

3rd

Corinthian

9

0

3

4

16

4th

Trojan

1

4

4

0

9

 

(Spartan finish 2nd due to winning 2 year group competitions to Corinthians 1)

 

Term 3: Week 5 w/b 29/11

Team

Sport

Competition

Opponents

Result

Year 8

Football

County Cup Semi-final

Fitzharrys

W 5 – 1

Under 18

Swimming

Radley Invitational Swim Gala

Various

1st

Under 16

Swimming

Radley Invitational Swim Gala

Various

1st

Under 14

Swimming

Radley Invitational Swim Gala

Various

2nd

Term 3: Week 4 w/b 22/11

Team

Sport

Competition

Opponents

Result

Year 11

Rugby

Friendly

Cokethorpe

L 0 – 35

Year 9

Rugby

South Oxon League

Langtree

W 40 - 10

Under 16

Badminton

South Oxon School Games

Various

2nd

Term 2: Week 3 w/b 15/11

Team

Sport

Competition

Opponents

Result

Year 8

Rugby

South Oxon League

Gillotts

L 0 - 50

Year 8

Rugby

South Oxon League

Langtree

L 0 - 35

Year 8

Rugby

Friendly

Cokethorpe

L 10 - 15

Year 7

Rugby

Friendly

Cokethorpe

W 45 – 15

Year 11

Rugby

Friendly

Wallingford

L 12 - 21

Term 2: Week 2 w/b 8/11

Team

Sport

Competition

Opponents

Result

Year 8

Football

County Cup Quarter-Final

Wheatley

W 7 - 0

Year 7

X-Country

South Oxon School Games

Various

3rd

Year 8/9

X-Country

South Oxon School Games

Various

2nd

Year 10

Table Tennis

House

 

Trojan

Term 2: Week 1 w/b 1/11

Team

Sport

Competition

Opponents

Result

Year 11

Football

County Cup 2nd Round

Bicester

L 0 – 5

Year 11

Rugby

South Oxon League

Wheatley

L 25 - 30

Year 8

Rugby

South Oxon League

Wheatley

W 65 - 20

Year 7

Rugby

South Oxon League

Wallingford

D 20 - 20

Year 7

Rugby

South Oxon League

Langtree

D 15 - 15

Year 11

Rugby

Friendly

King Alfreds

W 32 - 0

Term 1: Week 8 w/b 18/10

Team

Sport

Competition

Opponents

Result

Year 8

Football

County Cup 2nd Round

Faringdon

W 11 - 1

Year 10

Rugby

South Oxon League

Icknield

W 36 - 0

Year 9

X-Country

House

 

Corinthian

Year 8

X-Country

House

 

Spartan

Year 7

X-Country

House

 

Spartan

Term 1: Week 7 w/b 11/10

Team

Sport

Competition

Opponents

Result

Year 11

Football

County Cup 1st Round

Larkmead

W w/o

Year 11

Rugby

South Oxon League

Icknield

L 22 - 29

Year 10

Rugby

South Oxon League

Gillotts

W 24 - 20

Year 9

Rugby

South Oxon League

Wheatley

W 52 - 5

Year 8

Rugby

South Oxon League

Wheatley

W 50 - 40

Term 1: Week 6 w/b 4/10

Team

Sport

Competition

Opponents

Result

Year 8

Football

County Cup 1st Round

St Gregory’s

W 19 - 0

Year 11

Rugby

South Oxon League

Gillotts

L 10 - 35

Year 9

Rugby

South Oxon League

Wallingford

W 35 - 25

Year 9

Rugby

South Oxon League

MECE

W 38 - 0

Year 8

Rugby

South Oxon League

Icknield

L 25 -35

Term 1: Week 5 w/b 27/9

Team

Sport

Competition

Opponents

Result

Year 10

Rugby

South Oxon League

Larkmead

W 17 – 0

Year 10

Rugby

South Oxon League

Wallingford

W 17 – 0

Year 8

Rugby

South Oxon League

Larkmead

D 30 – 30

Year 7

Rugby

South Oxon League

Icknield

L 35 - 55

Term 1: Week 4 w/b 20/9

Team

Sport

Competition

Opponents

Result

Year 7/8

Swimming

ESSA National Relays (Oxon)

Various

3rd/ 2nd

Year 9/10

Swimming

ESSA National Relays (Oxon)

Various

3rd/ 3rd

Year 11/12/13

Swimming

ESSA National Relays (Oxon)

Various

2nd/ 2nd

 

Back to Top